• +48 601 52 36 31
  • biuro@artvision.pl

W związku z pytaniami, które najczęściej powtarzają się w rozmowach telefonicznych oraz na spotkaniach z klientami przygotowaliśmy gotową listę pytań i odpowiedzi. Zapoznanie się z nimi znacznie ułatwi komunikację i przyśpieszy realizację zadań, które zechcą nam Państwo powierzyć:

Jak duży powinien być pylon, totem cenowy?

Wielkość a w zasadzie wysokość pylonu powinna być tak dobrana, aby kierowcy widzieli reklamę stacji paliw z jak największej odległości. Jeśli stacja znajduje się bezpośrednio przy drodze i nic jej nie zasłania wystarczy pylon o wysokości 4m. Należy też zwrócić uwagę na ilość gatunków paliw na pylonie cenowym. Jedno paliwo zajmuje ok. 40 cm wysokości na pylonie z cyframi o standardowej wysokości 25 cm.  Aby ceny paliw były w miarę dobrze widoczne, oznaczenie pierwszego paliwa (licząc od poziomu gruntu) powinno znajdować się na wysokości co najmniej 1,5m. a optymalna wysokość to 2m.

Najbardziej znane koncerny naftowe przyjęły trzy standardowe wysokości pylonów cenowych, autostrady – 10 m wysokości (duże miasta i drogi o dwóch pasach w jednym kierunku), 8 m, mniejsze miasta i wąskie drogi 6 m. Średnia wysokość cyfry na wszystkich pylonach to 25 cm wysokości.

Czy elektroniczne wyświetlacze cenowe ( wyświetlacze diodowe, LED ) są dobrze widoczne w słoneczny dzień ?

Z roku na rok produkowane są coraz lepsze diody używane w wyświetlaczach cenowych, obecnie w słoneczny dzień wystarczy wykorzystanie 80% jasności diody aby uzyskać doskonałą widoczność wyświetlanej ceny w „pełnym słońcu”. Wykorzystanie 100% jasności diody wpływa negatywnie na czas jej eksploatacji. Krótko mówiąc – szybciej się wypala i coraz słabiej świeci. Nasza firma jako jedna z pierwszych zastosowała bezstopniową regulację jasności wyświetlaczy dostosowującą się do panujących warunków zewnętrznych co zaowocowało wyjątkową trwałością i jasnością wyświetlaczy cenowych.

Jakie jest zużycie prądu w elektronicznych pylonach LED ?

Standardowy pylon z wyświetlaczami diodowymi na 4 paliwa pobiera średnio ok. 80 Wat/h od świtu do zmierzchu. Po zachodzie słońca zapala się oświetlenie elementów graficznych pylonu a zużycie prądu waha się między 140 a 200 Wat/h w zależności od wielkości pylonu i ilości podświetlanych elementów na pylonie.

Jak kupić dobry elektroniczny pylon cenowy ?

Przy wyborze wykonawcy należy kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem w produkcji tego typu urządzeń. Nie wystarczy kupić wyświetlaczy i włożyć ich do pylonu jak myśli wielu zainteresowanych. Awaria elektroniki i brak cen na wyświetlaczach dla wielu kierowców oznacza zamkniętą stację paliw i automatycznie przekłada się na ilość sprzedanego paliwa. Diodowy pylon jest wbrew pozorom bardzo skomplikowanym urządzeniem. Nawet najlepsze wyświetlacze cenowe wymagają odpowiedniej oprawy którą jest poszycie i konstrukcja pylonu, mająca zapewnić ochronę przed słońcem, deszczem i mrozem. Firmy które wykonują pierwszy lub trzeci pylon na stację paliw często popełniają wiele błędów przy jego budowie co doprowadza do częstych awarii, całkowitego uszkodzenia a w najlepszym razie radykalnie skraca żywotność elektroniki.

Jakie kolory wyświetlaczy cenowych LED są najbardziej widoczne ?

Najczęściej w pylonach cenowych do prezentacji cen stosuje się diody w kolorze czerwonym. Znakomicie widoczne są również kolory, zielony i żółty. Jednak to kolor czerwony jest najbardziej kojarzony z ceną paliw. Dostępne są również diody w kolorze bursztynowym, pośrednim między żółtym a czerwonym oraz diody w kolorze białym jednak te ostatnie z uwagi na brak pigmentu w tworzywie ( plastiku ) wykorzystywanym do ich konstrukcji ulegają odbarwieniom od promieniowania słonecznego, a ceny od strony południowej narażone na codzienne oddziaływanie słońca w krótkim czasie zaczynają słabiej świecić. Wyświetlacze w kolorze czerwonym z uwagi na ich najczęstsze wykorzystanie są zazwyczaj najtańsze a pozostałe kolory diod wymagają dopłat za „kolor”.

Natomiast diody w kolorze niebieskim, które mogły by wydawać się najbardziej nowoczesne i atrakcyjne, z uwagi na fizjonomię ludzkiego oka z odległości kilku metrów powodują że cyfry w tym kolorze są „rozmazane” i nieczytelne dla większości ludzi.

Czy pylon elektroniczny wymaga dodatkowych kabli, instalacji innych niż „stary pylon”?

Obecnie do obsługi pylonów cenowych stosuje się sterowanie radiowe. „Stara” instalacja 230 V jest wystarczająca, jedyna różnica to fakt iż elektroniczny pylon cenowy potrzebuje zasilania całą dobę – również w dzień. Nasze pylony automatycznie załączają podświetlenie nocne elementów graficznych. Optymalne rozwiązanie to kabel 230V 3 x 2,5 kwadrat do zasilania oraz kabel sygnałowy w żelu 8 żył do sterowania przewodowego cenami oraz ekranami tekstowo-graficznymi.

Jak zmieniamy ceny w pylonach elektronicznych ?

Podstawowym sposobem zmiany cen jest pilot bezprzewodowy z czterema przyciskami. Bez względu na ilość paliw na pylonie cztery przyciski wystarczają do ustawienia wszystkich cen a obsługa pilota w praktyce nie wymaga przeszkolenia – jest tak prosta. Zmiana cen z pilota wymaga kontaktu wzrokowego z pylonem. Drugim znacznie lepszym sposobem jest zmiana cen z komputera na stacji paliw. W tym przypadku wystarczy wprowadzić ceny z klawiatury bez konieczności kontaktu wzrokowego z pylonem. Oba systemy zmiany cen są bezprzewodowe i nie mają wpływu na cenę pylonu. Jeśli do pylonu doprowadzony jest kabel sygnałowy polecamy bez dopłat połączenie przewodowe, odporne na zakłócenia elektromagnetyczne typu  burza lub wyczerpanie baterii w pilocie.

Czy opłacalne jest wymienienie tradycyjnego oświetlenia stacji paliw na oświetlenie LED?

Lampy metahalogenowe montowane w podsufitkach wiat do oświetlenia dystrybutorów potrzebują ok. 250 Wat natomiast ich odpowiedniki LED o podobnej jasności pobierają zaledwie 80 Wat, czyli trzy razy mniej.  Jeszcze korzystniej wygląda zastąpienie oświetlenia jarzeniowego w reklamach i oznaczeniach informacyjnych np. standardowy pylon o wysokości 6m oświetlany świetlówkami pobiera ok. 450 Wat a jego odpowiednik oświetlony w technologii LED wraz z wyświetlaczami diodowymi  max 150 Wat. W reklamach jednostronnych typu „SKLEP” lub „KASA” zapotrzebowanie jest już mniejsze aż 6 razy. Zastąpienie neonowego oświetlenia konturowego wiaty i budynku stacji nowoczesnymi neonami LED może ograniczyć zużycie prądu aż siedmiokrotnie. Najnowsze profesjonalne neony LED dedykowane na stacje paliw pobierają zaledwie 4 Waty na 1 mb. Podsumowując, w przypadku stacji paliw czynnych całą dobę zużycie prądu potrzebnego do oświetlenia zewnętrznego można ograniczyć o ok. 70%.

Instrukcje obsługi